2014-01-22 08:0025 hozzászólás
frissítés bemutató amber windows phone Nokia windows phone 8 Wp8 gdr3
Kis hazánkban is egyre nagyobb szerepet kapnak szerencsére a WP8-as telefonok. Elsősorban a Nokia Lumia variánsok. (Legalább is az év eleji, nem reprezentatív felmérésünk a Facebook csoportunkban azt mutatta, hogy 107:14 volt az arány a Lumiák javára, vagyis kb. 10-szer annyi Lumiát használnak, mint HTC-t vagy Samsungot) A nemrég megjelent Black, illetve a korábbi Amber frissítések, valamint a GDR3-as javítócsomag kis keveredést okoztak. Elsősorban, hogy melyik mit is csinál és melyiket mire is lehet telepíteni. Az alábbi sorokban megpróbáljuk kicsit elrendezni az információkat.
Kezdjük az alapokkal. Kétféle frissítés létezik. Az egyik az operációs rendszerre vonatkozó OS-frissítés. Ezeket a Microsoft adja ki. Ilyen volt a GDR2, vagy az aktuális GDR3. Ezen frissítések minden Windows Phone 8-as telefonra telepíthetőek. Ezek mellett jelennek meg az úgynevezett firmware-updatek, amiket a telefonok gyártói készítenek a készülékeikhez és általában egy csomó, gyártóspecifikus alkalmazást is tartalmaznak. Ezek értelemszerűen csak az adott típusú telefonokra telepíthetőek, tehát egy HTC 8X-re nem lehet Lumia Black frissítést felrakni. Viszont a GDR3-at ugyan úgy lehet HTC készülékekre telepíteni, mint Lumiákra.
A GDR3 szolgáltatótól és készüléktől független javítócsomag a Windows Phone 8-hoz. A GDR3 a General Distribution Release rövidítése, vagyis egy általános javítás. Egyben az utolsó frissítés a WP8-hoz, a következő lépcső már a Windows Phone 8.1 lesz valamikor 2014 nyár elején. A napjainkban vásárolt készülékek már alapban GDR3-al érkeznek, a régebbi operációs rendszerrel (pl. WP8 GDR2) szerelt telefonok pedig frissíthetőek rá. Ezt a programcsomagot, ha PC-s analógiával próbáljuk érzékeltetni, úgy lehet elképzelni, mint egy javítócsomagot (Service Pack). Az ismert és javított hibák mellett jó pár újdonság is került bele. Ezek, a teljesség igénye nélkül, a következők:
- 1080p HD kijelzők támogatása 5" illetve 6"-os készülékeknél
- négymagos Snapdragon 800-as processzorok támogatása
Ezek azok az újítások, amiket a végfelhasználó nem fog észrevenni, hisz se a kijelzőt, se a processzort nem fogja senki otthon cserélgetni. Viszont a telefongyártóknak fontosak. Nézzük azokat az újdonságokat, amiket mi, felhasználók is találkozhatunk:
- Autós üzemmód (Driving mode) - Bekapcsolása esetén szabályozhatjuk, hogy milyen értesítéseket kapjunk a záróképernyőn (lock screen) miközben vezetünk. Ignorálhatjuk a beérkező telefonhívásokat vagy SMS-eket, illetve automatikus szöveges üzenetet küldhetünk a másik félnek. Ezek mellett automatikusan kapcsolódik a megadott bluetooth eszközhöz, legyen az headset vagy akár autórádió is.
- Könnyű kezelés (Accessibility features) - Bővült azon lehetőségek tárháza, ami megkönnyítik a telefon használatát elsősorban az idősek vagy gyengén látók számára, Ilyenek megnövelt betűméret, a kontrasztos megjelenítés vagy a képernyőnagyító.
- Internetmegosztás - Már lehetőségünk van bluetooth-on kapcsolódott eszközökön is megosztani a telefon internetelérését, nem csak WiFi-n keresztül.
- Egyedi csengőhangok - Igen, végre lehetőség van egyedi csengőhangot rendelni az e-mailekhez, SMS-ekhez, hangüzenetekhez vagy emlékeztetőkhöz. Ráadásul ezt hívónként is beállíthatjuk.
- Képernyő elforgatás (Rotation lock) - Szintén egy régen várt és alapnak számító szolgáltatás, mellyel kikapcsolhatjuk a képernyő automatikus elforgatását.
- Tárterület karbantartása - Most már végre törölhetővé váltak az ideiglenes fileok. Elegendő a telefon háttértár beállításainál rápöckölni és már törlődnek is.
- Alkalmazások egyszerű bezárása - A folyamatkezelőben (Vissza gomb hosszan lenyomva) az X-re kattintva bezárhatóak az alkalmazások.
- WiFi már a telefon telepítésekor (vagy újratelepítésekor) működik, ezzel is csökkentve a mobil adatforgalmunkat.
- A Bluetooth eszközök kezelése javult. Stabilabb a kapcsolat a telefon és az eszközök között és a zenelejátszás illetve a beszéd minősége is javult.
Akik Developer program (erről egy következő cikkben majd) felrakták a GDR3 Developer Preview verziót, azok a hivatalos GDR3 megjelenése után kaptak két kis javítást, melyek telepítése után a telefon OS verziószáma erre változik: 8.0.10521.155. Ezek csupán hibajavításokat tartalmaztak, semmilyen látványos elem nincs benne, csupán a verziószám változás utal a frissülésre.
Tehát összefoglalva 8.0.10521.127 vagy e feletti verziószám a GDR3-at takarja. Itt természetesen, hogy ne legyen egyszerű az életünk, lehet némi eltérés a készülékek illetve a mobil szolgáltatók alapján. (8.0.10521.127, 8.0.10521.142, 8.0.10521.150 vagy 8.0.10521.155).
A GDR3 minden készülékre és minden szolgáltató alatt telepíthető, mivel ez nem készülék függő frissítés. Ellenben a most következő ún. Amber és Black igen. Ez csak a Nokia Lumia WP8-as telefonok tulajdonosait érinti.
Persze a Nokia a saját útját követte, így a Lumiákra más időben, sorrendben és verziószámban érkeztek és érkeznek a frissítések. És bár minden készülékgyártó előtt nyitva áll a lehetőség, hogy saját alkalmazásokat, rendszerszintű fejlesztéseket adjon a felhasználóinak, ezzel szemmel láthatóan csak a Nokia képes élni.
Az első ilyen Nokia Lumia specifikus frissítőcsomag az Amber volt, ami a GDR2-höz kapcsolódóan érkezett. Mivel ez már egy "régi" update, így a részletes bemutatástól eltekintenék, csak egy pár, Lumia specifikus újdonságot említenék, úgy, mint a javított képfeldolgozó algoritmus (ami előtte csak a 925 illetve 1020-as modelleknél volt) minden Lumia készülékre, Nokia Smart Camera illetve Nokia Pro Camera, Nokia Glance Screen és Nokia Colour Profile. Továbbá a két-kattintásos felébresztése a képernyőre valamint a készülék elhallgattatása a telefon lefordításával. És így tovább. Az alábbi kis táblázat részletesebben bemutatja, hogy melyik új funkció melyik készüléken lett elérhető az Amber frissítéssel.
Ezután térjünk rá a friss csomagra, a Black-re. Itt most a T-Mobilos olvasók keze kicsit ökölbe fog szorulni, mert ők azok, akik az Ambert is meglehetős késéssel kapták meg és még most is van olyan készülék, amire csak ők nem kaptak még Black frissítést. A naprakész állapot ezen a linken olvasható, érdemes időnként ránézni azon Lumia tulajdonosoknak, akik még nem tudtak Black-re frissíteni.
Tehát a Black egy GDR3-ra épített frissítéscsomag. Lássuk az újításokat részletesebben:
- App folder - Régen vártak már a Windows Phone felhasználók a konkurens mobil operációs rendszereken már régóta ismert és használt lehetőségre, miszerint az alkalmazásikonokat lehetséges legyen mappákba rendezni. Az App folder pontosan erre szolgál.
- Nokia Glance Screen 2.0 - Az Amberben megjelent Glance Screen továbbfejlesztett verziója. Már többféle értesítési forrást képes kezelni a megszokott telefon, levelezés, sms mellett ezen keresztül tud értesíteni minket minden olyan alkalmazás, ami a szabványos értesítési metódust használja, például a Facebook, Twitter, WhatsUp vagy akár bizonyos játékok.
- Alacsony fogyasztású Bluetooth támogatása, aminek elsősorban a sportolók fognak örülni, mert a legtöbb sportoláshoz használt bluetooth kiegészítő már LE (low energy) szabványú. A lényege, hogy az eszközök kevesebb energiát fogyasztanak, vagyis tovább használhatóak egy feltöltéssel.
- Nokia Refocus - Képjavító szolgáltatás a legalább 1 GB RAM-al szerelt készülékekhez.
- Nokia Beamer - A Beamer segítségével bármit megoszthatunk a telefonunkról (akár magának a telefonnak a képernyőjét is) szinte bármilyen eszközzel. Az egyetlen kitétel, hogy a "másik" eszköznek támogatnia kell a HTML5 szabványt. Ettől eltekintve bármi lehet, akár egy másik telefon, vagy egy okos TV is. Ehhez is minimum 1 GB RAM-al rendelkező telefon kell.
- Nokia Storyteller - A tavalyi évben a Lumia 1520/2520 készülékeken bemutatott Nokia Storyteller a Black frissítésnek köszönhetően elérhető minden Lumiára. Az alkalmazás segítségével helyszínek és időpontok alapján is csoportosíthatjuk a fényképeinket, amiket ráadásul a térképen is képes megmutatni, hogy hol készültek. Jópofa és hasznos szolgáltatás azoknak, akik fényképezésre vagy élménybeszámoló készítésére (is) használják a telefonjukat.
- Nokia Camera - A két korábbi alkalmazás (Pro Camera és Smart Camera) összegyúrásából jött létre egy átfogó kamera program, amely idáig a PureView képes Lumiákon volt csak elérhető, de most már minden WP8-as készüléken használható. Illetve a 1020-as készülékeken lehetőség lesz RAW formátum használatára is (akik DSLR kamerát használnak, azok tudják, hogy mekkora előny a nyers képadatok tárolása ha később azt szerkeszteni vagy módosítani akarjuk például Lightroomban)
- Továbbfejlesztett képalkotó algoritmus, ami elsősorban ismét a 1020 felhasználóknak fog kedvezni, mivel az algoritmus lényegesen alacsonyabb zajszintű képeket fog eredményezni.
Sajnos csak a Nokia tiszteli annyira a vásárlóit és/vagy érzi annyira fontosnak a platformot, hogy időt, pénzt és erőforrásokat szán az egyedi fejlesztésekre. Aminek meg is van az az eredménye, hogy szépen-lassan a Windows Phone 8 egybeforr a Lumiával. Ez a Nokia-Microsoft fúzió eredményeként még inkább így lesz. Ami persze egyrészt nagyon jó a Lumiát választó felhasználóknak, másrészt kicsit szomorú, hogy se a HTC, se a Samsung nem érzi szükségesnek, hogy felvállalja a platformot. Ez mondjuk a Samsung részéről még érthető is, hisz ők elég komolyat gurítottak az Androidos világban, de a HTC esetében ez a lépés több, mint furcsa. Főleg, hogy a HTC 8X referencia készülék volt. Természetesen a Nokia bekebelezése után az elsődleges készülékek a Lumia család tagjai lesznek, de talán elfért volna még egy-két gyártó egy-két készüléke a palettán. (Személy szerint, mint 8X tulaj, ezt sajnálom, és egyértelmű, hogy a következő készülék egy Lumia lesz).
És most jöjjön a "fekete" leves. A Black frissítés és a szolgáltatók.Mivel a szolgáltatók saját hatáskörükben döntik el, hogy mikor kerüljön ki a frissítés az előfizetőiknek, így igen nagy különbségek vannak szolgáltatónként illetve készülékenként. Például a Telenoros 920 felhasználók már megkapták a Black-et, mit a T-Mobilos előfizetők még nem. De az 520 tulajdonosok egyik szolgáltatónál sem kaptak még Black frissítést. Célszerű kicsivel fentebb található linket nézegetni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Bádoer 2014.01.22. 08:40:15
Ez GDR2?
eagleheart 2014.01.22. 09:38:04
waces · http://blog.waces.hu 2014.01.22. 10:19:43
waces · http://blog.waces.hu 2014.01.22. 10:22:38
a szolgaltato pontosan tudja, hogy mikor fogja "kiengedni" a frissitest, mert eleg komoly ellenorzes elozi ezt meg, tehat csak szandek kerdese lenne a felhasznalok informalasa
vprof 2014.01.22. 13:25:14
eagleheart 2014.01.22. 14:15:05
r1attee13 2014.01.22. 17:45:14
(Csak jó tudni, hogy ha WP-t(azaz Nokiat) választ az ember, akkor azzal max 1.5 évig kalkuláljon...Nemsoká kijön a WP9 akkor meg majd a wP8 áll le?)
waces · http://blog.waces.hu 2014.01.22. 17:59:40
Bádoer 2014.01.22. 20:56:24
Gajdacsi Joakim 2014.01.22. 23:05:05
waces · http://blog.waces.hu 2014.01.23. 12:45:12
a 8.0.10517.150 az mar gdr3
behor 2014.02.02. 14:42:13
waces · http://blog.waces.hu 2014.02.02. 15:29:47
behor 2014.02.02. 15:36:28
nagylajos 2014.02.04. 21:53:12
Jose Szegedi 2014.02.08. 14:30:10
Nekem is egy T-Mobil-os L820-am van aminek a Szoftverszáma 8.0.10328.78
Akkor Én mikor kapom meg a Black Frissitést?
Gyula Balogh 2014.02.08. 18:42:20
3 napja van Bleck, nagy full.
hypnone 2014.02.09. 18:42:30
A kérdésem az volna, hogy a gdr3 a black-el együtt telepíthető? A cikket olvasva nem így értelmeztem, de lehet, hogy csak hülye vagyok. A kérdés azért merült fel bennem, mert nem bírok grd3-ra frissíteni, viszont azt tudom, hogy a black még nem érhető el nekem.
L820 t-mobile
hypnone 2014.02.09. 18:55:18
waces · http://blog.waces.hu 2014.02.10. 06:49:20
Hínár10 2014.02.18. 20:03:38
A black frissítéssel kapcsolatban kérdezném, 820-as a telefon:
-Letölthető lesz-e az áruházból közvetlenül a Nokia refocus, vagy csak a proxy-s trükkel?
-Mi a különbség az amber-es glance screen és az új Nokia glance screen 2.0 között?
pushalias · http://winmagazin.blog.hu 2014.02.18. 21:36:42
1. passz.
2. megjelennek rajta az értesítések és az „esti” szín nem scak egyféle lehet.
waces · http://blog.waces.hu 2014.02.18. 21:52:51
Hínár10 2014.02.19. 11:42:25
De valami miatt nem megy.
Nokia üzletben rakták fel a black frissítést, utána megtörtént a telefon alaphelyzetbe állítása.
Az extrák+infó szerint Lumia Black van rajta.
Az áruházban meg sem találom Nokia refocus-t, Lumia Pusher-rel, Lumia System Updater-rel megtalálom de azt írja, hogy
ez az alkalmazás nem érhető el ehhez az eszközhöz
waces · http://blog.waces.hu 2014.02.19. 12:34:07