Az internet, közösségi média és VoIP szolgáltatások térnyerése olyan hagyományosan IT-től elszeparált iparágakat is magába szippantott már az elmúlt években, mint a televíziós ipar. Persze, ti az IT-től elszeparált alatt valószínűleg a sajtgyártásra gondoltatok. Kapufa. :)
Évekig a broadcastban is röhögve mutogattak azokra a megoldásokra, amiknek az alapja PC volt, nem kevés fejfájást okozva az újítások szerelmeseinek. Ilyen volt a webkamerák, skype hívások adásba keverése is, de évek alatt eljutottak oda a nagy televíziók is, hogy szép dolog a műholdas kapcsolat, meg a bérelt vonal, de amikor a számlát kellett állni a garantált sávszélesség, és lefoglalt transzponderek után, a pénzügyi igazgatók csuklottak kettőt (majd rúgtak kettőt a műszakon, hogy találjanak olcsóbb megoldást).
Márpedig a hírgyártás nem állhatott le. A televízió meg már csak olyan állatfajta, hogy egy hagyományos telefonos kapcsolat igen kevéssé tudja szórakoztatni a nagyérdeműt - kellett valamilyen képet/arcot a hang mellé társítani -, erre kínált tökéletes megoldást pl. a kiküldött tudósító bejelentkezése Skype-on keresztül.
A problémát viszont az jelentette eddig, hogy a jó kép- és hangminőség ellenére, nem volt egyszerű rendszerbe illeszteni a VoIP telefonhívásokat, és vele párhuzamosan a kamera képét is. A problémát elsősorban az okozta, hogy a Skype nem támogatta driver szinten azokat a professzionális I/O kártyákat, amik párhuzamosan képesek voltak alapsávi videójel előállítására, és skypeon keresztül érkező hang kibácsjátására.
Sok megoldást találtak az elmúlt években ezen akadályok leküzdésére, de egy sem bizonyult tartósnak. Ilyen volt pl. ez a ConvertDVI Plus eszköz, ami képes egy rákötött DVI tartalomból (akár egy kis bélyegképből) 1920x1080/50i felbontású és frame rátájú 1,5 Gbps-os videójelet előállítani HD-SDI kimeneten keresztül, ami egy mai modern HD digitális stúdió alapvető videoátviteli szabványa.
Ez is egy kicsit gányolt megoldás volt, mert a hangot nehézkes volt szinkronban tartani a képpel, nem beszélve arról, ha valaki az előre belőtt célterületről (kivágott képből) véletlenül elmozgatta a videótartalmat - azaz a Skype ablakot -, akkor bámulhattuk a Windows hátteret. Azt már mondanom sem kell, hogy elég problémát okoztak a különböző felugró ablakok, hirdetések, egyéb beszűrődő rendszerhangok.
Ezeknek a dilemmáknak vetett véget a Microsoft végre a Skype TX-el, ami kifejezetten stúdió felhasználásra készült, kielégítve a broadcast ipar vágyait. A hívások reklám, és felugró ablak mentesek, a különböző webkamera képek és formátumok körüli variálások sem okoznak gondot. A hardware és szoftver egy előre beállított profilra kódolja a kívánt képtartalmat (élőben), hogy az megfeleljen a ma megszokott 4:3 vagy 16:9-es képaránynak, illetve a kívánt frame rátának.
Video kimenetnek a már korábban emlegetett HD-SDI-t kapta, amellyel egyszerűen illeszthető bármely broadcaster rendszerébe. Zárásként tekintsetek meg két videót, ahol már használják a technológiát.
Ellen egy epizódjának részlete:
Illetve a BBC egyik híradása, ahol Richard Bransont kapcsolják épp:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.