2012-10-26 16:15Szólj hozzá!
Tegnap este jelentették be a Surface tabletet, egyes kiemelt blogok viszont már korábban kaphattak a legendásnak mondható új tabletből egy-egy példányt tesztelésre. Sajnos mi nem vagyunk köztük, de a The Verge bizony szorgosan írogatta a teszteket egymás után, így ezekből készítettem egy összefoglalót.
Kinézet, külső
A Surface első látásra egy igazi kis csoda - gyönyörűen megtervezett, szép és esztétikus készülék, a képeken látva pedig a legtöbb felhasználónak azonnal megtetszik. A csatlakozók remekül el vannak helyezve - az alján található mágneses Touch/Type Cover csatlakozó is. A készülék hátulján található támaszték is teljesen belesimul a tabletbe.
Ez a pozitívum. De sajnos, talán az összes pont esetén vannak negatívumok. A támaszték csak kétállású, tehát nem szabható testre a készülék dőlésszöge. Ez még nem is zavaró, de a Surface-nek van egy nagy hibája - hatalmas a készülék, és tabletnek bizony elég nehéz. A 10,6 colos képátmérő és a 680g-os súly mellett az ember elgondolkodik, hogy vajon a készülék tényleg egy tablet/PC hibrid-e. Ez a Windows 8 Pro-val érkező, Intel processzoros verziónál nem is olyan zavaró, hiszen az ember tudja, hogy egy teljes értékű gépet tudhat a keze alatt. De a Windows RT-vel felszerelt, ARM processzoros változatnál már komoly probléma lehet, hiszen egy hatalmas tábla van az ember kezében, ami a mérete folytán már nem forgatható olyan kényelmesen. A 16:9-es képarány miatt pedig igazán furcsán áll a készülék az ember kezében.
Hardver, teljesítmény
A Surface nagyon komoly hardver specifikációkkal érkezik. A Windows RT-s verzió ugyan jóval gyengébbnek tűnik, ám a The Verge tesztelői és írói szerint sokkal jobban megállja a helyét tabletként, köszönhetően a magasabb akkumulátor élettartamnak. Ugyan ez a típus csak 31,5Wh-s akkumulátorral rendelkezik szemben a W8-as tipus 42Wh-val, a csökkentett processzor-, memória- és grafikai teljesítmény, a különböző operációs rendszer és az egyszerűbb érintőkijelző (5 ujj vs. 10 ujj) mégis sokat számít.
A Surface tablet mindkét verziója két 720p-s, nagy látószögű kamerával érkezik, az egyik a készülék elején, a másik a hátulján található. A látószög elég nagy, hogy komoly videokonferenciát lehessen vele tartani több ember jelenlétében mindenféle zsúfolódás nélkül.
Mindkét Surface tablet képernyője 1366 x 768-as felbontással rendelkezik, ami az új Windows 8 szabvány képernyőmérete. A tesztelők elmondása alapján ez a felbontás 10,6 colos képernyőn azért hagy kívánni valót maga után, bár nekem a képeken ez nem tűnik zavarónak,
Nem térnék ki különösebben, hogyan is teljesít a Windows 8 Pro egy i5-ös Intel processzoron 4GB RAM-mal, azonban az fontos, hogy a Windows RT mit tud nyújtani egy ARM processzor és 2GB RAM segítségével. A Windows RT, mint tudjátok, egy jóval egyszerűbb és "butább", ugyanakkor optimalizáltabb is.
A Windows RT, nem meglepő módon elsődlegesen az "új Start menüben" működik, ám érdekes módon megtalálható benne ennek ellenére az Asztal is, azonban itt csak a Microsoft Office, a Fájlkezelő és az Internet Explorer érhető el benne, valamint a régi, jól megszokott Paint és a Jegyzettömb, ráadásul nem is telepíthető ide más, de a felhasználók rövid időn belül megszokták az új Metro környezet használását, és az Asztalhoz a tesztelésen kívül a Microsoft Office használata miatt nyúltak.
A legtöbb alkalmazás látszólag remekül, probléma nélkül futott a Windows RT-s tableten, de a leírások alapján jó pár alkalmazással voltak teljesítménybeli problémák. Ez lehet hardver alapú hiba, ám én elsősorban az operációs rendszerben rejtőző kisebb-nagyobb hibákra tippelnék, mint a problémák forrására.
Szoftver
A Surface, mint említettem két típusban lesz kapható, az egyik Windows 8 Pro operációs rendszerrel érkezik, a másik pedig Windows RT-vel. A Surface mindkét verziója gyárilag telepített Microsoft Office-szal és gyakorlatilag teljes hozzáféréssel érkezik a Microsoft felhőszolgáltatásaihoz, mint az Outlook, a Messenger vagy a SkyDrive. Ezek az alkalmazások bármikor letörölhetők illetve újratelepíthetőek az Áruházból.
De mint azt a The Verge írói is megmondták, az ördög a részletekben rejlik, és ez elsősorban a Windows RT-re igaz. Az első érdekes probléma, hogy a leghasznosabb felhasználói alkalmazások - a Microsoft Office, a Paint és a Jegyzettömb - miért nincsenek átvive az új Metro felületre, és miért maradt meg a kettőssége az operációs rendszernek? A másik nagy probléma, ami a Windows RT friss megjelenésének köszönhető, hogy nincsenek alkalmazások a platformra - illetve van egy kevés, de azok többsége gyerekcipőben jár, nagyon egyszerű, esetleg tele van hibákkal.
A Windows RT Mail alkalmazása már a kezdetektől hírhedt a sok hiba és kényelmetlensége miatt is. A leveleket téma és nem feladó szerint csoportosítja, előfordulnak a felhasználó által könnyen nem helyrehozható hibák (ezeket Windows 8 Pro-nál is tapasztalni). Ráadásul az alkalmazás gyakorlatilag semmiféle testreszabhatóságot nem kínál.
Persze nem minden olyan borzasztó, hiszen majdnem az összes Microsoft-os alkalmazás hibátlanul működik, ráadásul a harmadik fél által készített alkalmazások között is vannak kiemelkedően jók, mint az új Skype vagy a Hulu Plus. De sok játék meglehetősen lassú a tableten, bár, tekintve a tabletben lévő hardvert és az alkalmazás típusát, ez közel sem indokolt, így ez is valamilyen szoftveres probléma vagy a Microsoft, vagy a szoftvert készítő programozó részéről.
Összegzés
A The Verge tesztjei, és a mindenfelől olvasható információk alapján a Surface tablet nem egy rossz eszköz - a Windows 8 Pro-s verzió remekül megállja a helyét, és valamivel drágábban egy iPad 2-höz képest egy teljes értékű számítógépet kapunk.
A Windows RT-s verzióval viszont nem egészen ez a helyzet. Az Apple tabletjéhez hasonló áron ugyan egy jól felszerelt és remekül megtervezett készüléket kapunk, de a szoftvertámogatottság és a jelenleg kapható alkalmazások mennyiségének tekintetében jelenleg a Windows RT jóval az iOS alatt teljesít. Összegzésként azt tudom mondani, hogy aki Surface-t akar, az spóroljon egy Windows 8 Pro-s készülékre, vagy várjon, amíg a platform kicsit össze nem szedi magát.
Forrás: The Verge
Képek:


















Rusznyák Dániel
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.