2014-09-22 08:0027 hozzászólás
microsoft windows vélemény start menü határmesgyék
Az új Windows verzió kiadását megelőzően, már a többé vagy kevésbé megbízható forrásokból származó képek publikálásakor újra fellángolt az elmúlt években már milliószor lefutott vita, vagyis kell-e vagy nem, legyen-e vagy se Start menü.
Ahogy az már az ilyen vitaindító, flame-generáló írásaim előtt lenni szokott, ki kell hangsúlyozni, hogy az alábbi sorok csak és kizárólag a szerző véleményét tükrözi és nem a WinMagazin blog vagy a szerkesztőség tagjainak véleményét. Tessék ennek megfelelően kezelni.
Tehát a híres/hírhedt start menü. Idestova egy közel 20 éves megoldásról van szó, ami a Windows 95-ben tűnt fel először. Az akkori hatalmas GUI változás része volt ez is, hisz előtte a Windows 3.11 még nem volt más, mint egy külön indítható grafikus kvázi-shell. Tehát a 95-ös kiadás volt az első, ami gyökeresen felforgatta a Windows világot (amiről akkor még tulajdonképpen nem is beszélhettünk). Ez a megoldás maradt fent nagyjából egészében a Windows 8 és az abban debütáló ModernUI megjelenéséig. És ezen évek bőven elegendőnek bizonyultak ahhoz, hogy megszokjuk a Start menü létét. Sőt, egyesek szinte elképzelhetetlennek tartják az életet nélküle.
Mi is a Start menü tulajdonképpen? Nem más, mint egy központi indítópult, ahonnan alkalmazásokat indíthatunk vagy beállításokat érhetünk el. Ez, így vagy úgy de minden más grafikus alapú operációs rendszerbe integrálva van. Legfeljebb kicsit más külsővel és más néven.
Az elő verzió nem szolgált másra, mint, hogy valamelyest strukturáltan el tudjuk érni az alkalmazásainkat. Már itt is működött a drag-n-drop, vagyis egyszerűen tudtunk alkalmazásokat (pontosabban alkalmazásokra mutató parancsikonokat) a menübe húzni. Valamint innen lehetett leállítani és újraindítani a gépet. Az alkalmazások tetszés szerinti csoportokba voltak rendezhetőek, sőt, a csoportokat is egymásba fűzhettük. Annyi megkötéssel, hogy mindig csak egy csoport lehetett egyszerre „nyitva”. Ez így összességében komoly előrelépés volt a Win 3.1x-hez képest. és ez így is maradt egészen az ezredforduló utánig és a 2001-ben megjelent Windows XP-ben debütált a következő verziója. Ahol már két hasábra lett osztva a start menü. A bal oldali hasábban voltak az általunk kitűzött, gyakran használt alkalmazások(ra mutató hivatkozások), míg a jobb oldali rész gyors elérést biztosított bizonyos beállításokhoz illetve előre definiált helyekhez, mint például a Documents vagy Pictures. A telepített programok által létrehozott bejegyzések, parancsikonok listája pedig alaphelyzetben összecsukva, All programs néven jelent meg a Start menü alján. Nagy könnyítés volt a bal oldali hasáb és az oda kitűzés lehetősége, hisz így nagyjából 2 kattintás közelségbe kerültek a gyakran használt programok, mivel nem kellett több-, akár több 10 lépés mély fastruktúrát végigbolyongani, ha el akartuk indítani a kívánt programot. Ezek mellett megjelent a Search doboz is, ahol röptében kereshettünk a gépen, az alkalmazások között. Erre a lehetőségre még később visszatérünk.
Ez a Start menü szerkezet a későbbi Windows verziókban, úgy is mint Windows Vista illetve Windows 7 már csak minimális változtatásokat kapott, amik inkább a használatot könnyítették meg, minthogy radikális szemléletváltást igényeltek volna. Ilyenek voltak például az inkrementális keresés megjelenése vagy az, hogy by-design nem lehetett visszaállni a „klasszikus” start menüre. Valamint a horizontális és vertikális csúszkák megjelenése könnyítette meg a menü használatát. Azt, hogy a Run mezője elkerült a megszokott helyéről, és mint külön menüpont tűnt fel, azt nehéz volt észérvekkel magyarázni, de akik gyakran használták, azok addigra már megszokták a Win+R billentyűparancs használatát.
És ezután jött a csillapíthatatlan vihart kiváltó Windows 8-as ModernUI. Ahol a start menü egyszerűen eltűnt. A lépés annyira radikális volt, hogy a felháborodás hatására a Windows 8.1-be visszakerült egy kicsit átalakított megoldás, sőt a hamarosan érkező Windows verzióba egy még újabb, hibrid megoldás fog szerepet kapni.
Nade kell-e a Start menü úgy en bloc? Véleményem szerint nem. Hopp, mielőtt a Start menü fanok felháborodottan elküldenének egy kommentben melegebb éghajlatra, had indokoljam meg, hogy szerintem miért nincs rá szükség. Az okot pedig úgy hívják, hogy Taskbar. A képernyő alján végigfutó gyorsindító panel. Ahova ugyan úgy kitűzögethetjük a gyakran használt programokra mutató linkeket, mint ahogy a Start menübe tettük anno. Sőt, megkockáztatom, hogy még a Desktop használata is gyorsabb, mint a Start menüé, bár vannak olyan felhasználók, mint például én is, akik semmit nem tárolnak az asztalon, nekünk inkább a Taskbar a kézenfekvő megoldás. Hogy miért? Mert ezek pont azért lettek kitalálva, hogy gyorsan elérhessük az indítani kívánt programot. Egy, maximum két kattintással. Márpedig egy mélyen strukturált Start menü szerkezetnél két kattintással a legfelső elemét fogjuk elérni, nem pedig a kívánt programot. Vagyis lassabb. Nézzük csak meg a lentebbi, arstechnicaról származó, képet. És ezt még tovább is lehet fokozni, ha a csoportokat egymásba fűzzük.
A Windows 8.1-ben megjelent Windows gomb, mint start menü egy érdekes kombináció lett, meghallgatva a felhasználói igényeket is. Ugyanis a gombra jobb egérgombbal kattintva elérhetjük a legszükségesebb beállításokat, mint a Control Panel vagy az Event Viewer és társai. Rákattintva pedig a híres, hírhedt ModernUI (aka. csempés) felületet kapjuk meg, ahol egyrészt megtaláljuk a Start menüt ahol az aktív csempék mellett mi is tetszés szerinti csoportosításba kirakhatunk indítóikonokat, illetve az alatta levő képernyőn megtaláljuk a már feltelepített programjainkat. Csakúgy, mint anno a Start menüben. Tehát ott van minden. Persze mondhatjuk, hogy ez komplikált (pedig nem az), illetve nehezen átlátható. Ez utóbbi igaz, mivel nagyobb felületen terül el a telepített programok listája. És itt jön újra képbe az egyik leghasznosabb funkció, a keresés. Win+Q és már gépelhetjük is a keresett alkalmazás nevét. Teljesen mindegy, hogy melyik képernyőn állunk közben. A keresés ráadásul röptében zajlik, vagyis minél több karaktert írunk be, annál jobban csökken a találatok száma. És még az egérért se kellett kinyúlnunk. Ennél már tényleg csak a Taskbar/Desktop páros és a rajta levő közvetlen link a gyorsabb, de mindenképpen lényegesen gyorsabb, mint a Start menüben bóklászni. Az már csak apróság, hogy nem csak alkalmazások és beállítási lehetőségek között tudunk keresni, hanem konkrétan bármi között.
Akkor miért ragaszkodnak mégis sokan a Start menühöz? Amiatt, amivel a cikk(ecske) is kezdődött. Mert, közel 20 éve használják és megszokták. A megszokáson a legnehezebb változtatni. Persze néha hasznos váltani, mert egyébként még mindig petróleumlámpával világítanánk, hisz az volt a megszokott.
Képek forrása: wikipedia illetve arstechnika
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bitmill 2014.09.22. 09:27:29
IamTwo 2014.09.22. 11:40:10
Nekem egyetlen dolog hiányzik az új felállásból, hogy a Start screenen lévő ikon nem tudja a "legutóbb megnyitott fájlok listáját". (Taskbaron ez működik)
Egyébként egyetértek a cikkíróval, van egy halom program, amit szinte soha nem is indítunk magában (tömörítők, képnézegetők, pdf megjelenítők, stb), az én nem reprezentatív felmérésem szerint max 10 olyan program van egy gépen, amit önállóan érnek el a felhasználók. Erre pedig elég a Screen vagy éppen a Taskbar.
Wildhunt 2014.09.22. 12:12:51
gh14 2014.09.22. 12:25:34
Szabolcs Horváth 2014.09.22. 13:33:01
Szabolcs Horváth 2014.09.22. 15:50:09
Jegkoko 2014.09.22. 16:26:22
waces · http://blog.waces.hu 2014.09.22. 16:35:12
Szabolcs Horváth 2014.09.22. 17:04:58
Cairo Jack 2014.09.22. 17:14:26
Szeretném, ha tanulmányoznátok a képet, különös tekintettel annak hátterére, hátra rájöttök, hogy mikor készült.
Na ennyit arról, hogy mennyire stabil tud lenne, egy eredeti, gyárilag telepített Windows 8. Köszike. :)
waces · http://blog.waces.hu 2014.09.22. 17:14:55
a kek halal meg alt. hw/driver hiba. up-to-date hardwerrel nem fogsz kekhalalt latni. (nem egy es nem ket windows 8.1-es gep van korulottem es egyetlen egynel volt kekhalal. majd a doglodo ssd kicserelese utan mar ott sincs). persze lehet azt varni, hogy 6-8-10-x eves hardveren is elfut a win 8/8.1, de ez ertelemszeruen nem lesz igy. de ha jobban visszanezek 96-97-98-korul eleg sokat lehetett szivni a gravis kartyak beizzitasaval. ez os hiba volt? nem, bar teny, hogy az ms nem gyarott hozza drivert. nade a gyarto miert nem?
es nem, nem a fanboysag beszel belolem (bar a win 8.1-et valoban jonak tartom, de barmikor orakan at tudom szidni (tenyekkel alatamasztva) a vistat vagy a me-t ;) ).
Cairo Jack 2014.09.22. 17:15:48
Cairo Jack 2014.09.22. 17:16:53
waces · http://blog.waces.hu 2014.09.22. 17:17:00
Cairo Jack 2014.09.22. 17:24:11
Szóval ennyit a híres neves stabilitásról, meg a "minőségi" programokról, amiket az MS hangoztat. És ha 1-2 héten belül a Fredában a charm-baros beállítások átkerülnek a Tools menü alát, hát tujdátok, hogy miért is van ez.
Csak mondom. És ami igazán szomorú, hogy a WinStore-os programok 99%-a meg sem közelíti a Freda minőségét, ami alapból egy gyenge app...
Hát ez a nagy igazság. Ennyit tud a W8.
Jegkoko 2014.09.22. 17:25:20
waces · http://blog.waces.hu 2014.09.22. 17:29:54
Cairo Jack 2014.09.22. 17:33:29
A többire no komment, szerintem azt feltételezni, hogy a globális telefonpiaci részesedés a Medi Mart-on múlik... epic lol...
Cairo Jack 2014.09.22. 17:34:52
waces · http://blog.waces.hu 2014.09.22. 17:36:06
Jegkoko 2014.09.22. 17:39:41
Jegkoko 2014.09.22. 17:59:33
Szabolcs Horváth 2014.09.22. 18:24:05
NemoPeti 2014.09.23. 13:46:21
De mindig meg kell húzni egy határt a kompatibilitás terén, különben nem lehet fejlődni. Esetleg meg lehet próbálni használni a hyper-v -t, és oda tenni a 10+ éves dolgokat, amik nagyon kellenek.
A start menü használata pedig egyértelműen lassabb, hiszen kisebb területen és mappákba rejtve látod a mappákat/indítóikonokat, mintha a teljes képernyőt használod, ha pedig win gomb + gépelés megoldással használod, akkor mindegy, hogy néz ki.
christianbute · http://chris-review.blog.hu/ 2014.09.24. 07:07:35
Ki használ itt Linuxot? De szűkítsük: Unity vagy Gnome? Esetleg Mac-en a Launchpad? Na ugye! Tulajdonképpen ugyan az, csak az MS alkalmazásokat társított a saját felületéhez. Ennyire egyszerű. Most ha azok kezdenek el nyavajogni, akik használják ezeket a megoldásokat, inkább vicces, mint érthető és elfogadható álláspont. És bár valószínűleg hamarabb is voltak ilyen megoldások, legtöbben szerintem a Gnome 3-at ismerik, bár előtte is az összes mobilkészülék ilyen kis ikonokra volt felosztva, amikből még több kis ikont érhettünk el (pl. Galéria, egyéb fájlok, stb.), alkalmazásokat és beállításokat. Tény, ott nem volt egér meg billentyűzet, cserébe egy négy irányű navigációs gomb létezett meg numerikus billentyűzet. Amit azért mégis csak nehezebb kezelni, sokkal több lépés volt minden, mint most, hogy van érintőképernyő meg egyebek (pl. Swipe). Az iPhone ezt a lehetőséget használta ki 2007-ben és bejött. Felteszem, ha egy Lumia jelent volna meg hamarabb, akkor senki nem panaszkodna a "szaracsempe" miatt, mert élvezettel használnák. Nem mondom biztosra, csak egy saját feltevés.
Úgyhogy a Start Screen nem is olyan vészes, főleg, hogy csak gépelni kell a kívánt alkalmazás, beállítás, fényképek, videók, stb. stb, stb. eléréséhez. Ja, hogy ez már túl sok? Pedig Vistán és 7-esen is ugyan ezt tudja a Start Menü, ahogy az első Mac OS X megjelenése óta a beleintegrált kereső. Tehát mi is a különbség? Abszolút semmi! Másképp néz ki, de itt vége is a történetnek. Tulajdon képpen szinte minden ugyan úgy van mindkettőnél...vagy többnél. Elég sok felület támaszkodik erre a designra: Gnome, Unity, iOS, stb.
Nos, csak ennyit akartam. Remélem érthető volt, hogy mire szerettem volna kilyukadni.
pushalias · http://winmagazin.blog.hu 2014.09.24. 09:10:51
Jegkoko 2014.09.24. 13:50:30